Kontrast, jasność, czas reakcji, czyli na zakupy po telewizor

Wśród szeregu różnorodnych rodzajów elektronicznych nowości na rynku nowinek technologicznej, warto wspomnieć o asortymencie z kategorii RTV, który istnieje już od dawna, ale nadal nie spada z poziomu TOP. Mowa o telewizorach LCD. Jest ich mnóstwo- rodzajów, modeli, zróżnicowanych pod kątem parametrów technicznych itd. Dlatego też dla zainteresowanych ich nabyciem, proponujemy poczytanie poniższego poradnika wirtualnego poświęconego charakterystyce najważniejszych czynników, jakimi powinniśmy się kierować, wybierając telewizor LCD.
Kontrast jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę niewątpliwie, kiedy decydujemy się na inwestycję w telewizor LCD. Zacznijmy zatem od tego, czym ten kontrast w kontekście działania telewizora w ogóle jest. Przede wszystkim mowa o stosunku jakości bieli i czerni. Mowa na przykład o kontraście statycznym, którym określa się naturalny kontrast jaki jest definiowany przez podświetlenie oraz dysproporcje między bielą oraz czernią. Wyróżnia się także inny parametr techniczny jakim jest kontrast dynamiczny opierający się na zjawisku tłumienia lampy podświetlającej. Podświetlany jest panel i rozjaśniany.


Drugim istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wyboru takiego a nie innego telewizora LCD okazuje się jasność. Ten parametr definiowany jest przez charakterystyczne oznakowanie cd na metr sześcienny, co odnosi się do światłości telewizora w momencie wystąpienia procesu reprodukowania bieli. Na koniec jeszcze krótkie wspomnienie o parametrze technicznym zwanym czasem reakcji, chodzi o swego rodzaju kryształy przepuszczające światło przez specjalnej konstrukcji rurki, co pozwala na zapewnienie wysokiej sprawności wyświetlania się obrazu.