Ekrany LCD – zalety i wady

Pojęcie telewizor LCD to jest bardzo szeroki termin, który obejmuje między innymi rozmaite kategorie wewnątrz ekranów w technologii LCD, wśród jakich wyróżnia się przykładowo LCD CCFL. Jest to charakterystyczna metoda podświetlania tłumaczona w pełnej wersji jako Cold Cathode Fluorescent Lamp.

Patrząc na ekrany LCD CCFL w tym wymiarze, możemy wspomnieć, że jest to technologia oparta na realizacji podświetlenia obrazu z zastosowaniem specjalnych lamp fluorescencyjnych z zimna katodą. Takie rozwiązanie w kontekście telewizorów LCD jest obecnie zdecydowanie najbardziej szeroko rozpowszechnione i charakterystyczne. Niebywałą zaletą LCD w tej „odmianie” jest ich atrakcyjna stawka cenowa – nie są to bardzo drogie modele jak w przypadku innego typu telewizorów LCD czy plazm. Są to najbardziej powszechne modele LCD zaliczane do telewizorów z płaskim ekranem. Ich ogólnodostępność także przekłada się na wyraźną zaletę chociażby z tego względu, że konsument ma w czym przebierać kiedy staje przed koniecznością nabycia telewizora i pod lupę chce wziąć akurat telewizory LCD.

Kolejnym wyraźnym plusem LCD CCFL jest ich równomierne podświetlenie. Jest to także bardzo doceniane przez wszystkich, którzy decydują się ostatecznie na ten wariant ekranów. Kolejna kwestia to fakt, że w odróżnieniu od innych wariantów telewizorów LCD, na przykład tych z podświetleniem Edge – a więc krawędziowym- LCD CCFL są zawsze równomiernie i tak samo intensywnie podświetlone. Do tego musimy wyróżnić tę technologię za to, że nie ma zjawiska wypalenia obrazu. Wadą jest z kolei nieco gorszy kąt oglądania niż przykładowo w przypadku telewizorów plazmowych.